Articles: 37th Annual NAACP Image Award Winners, 2006




All Rights Reserved

Watch the awards on Friday, March 3, on Fox.

(Read our article "Movie Awards: What Do They Really Mean," for more information on selection processes for awards shows.)

Winners are in bold type:

President's Award:
Susan Taylor - Editorial director of Essence Magazine

Hall of Fame Award:
Carlos Santana

Chairman’s Award:
The Neville Brothers


Outstanding Comedy Series
• “The Bernie Mac Show” (FOX)
• “The Boondocks” (Cartoon Network)
• “Everybody Hates Chris” (UPN)
• “Girlfriends” (UPN)
• “Half & Half” (UPN)

Outstanding Actor in a Comedy Series
• Bernie Mac – “The Bernie Mac Show” (FOX)
• Donald Faison – “Scrubs” (NBC)
• George Lopez – “George Lopez” (ABC)
• Omar Gooding – “Barbershop” (Showtime)
• Tyler James Williams – “Everybody Hates Chris” (UPN)

Outstanding Actress in a Comedy Series
• Holly Robinson Peete – “Love, Inc.” (UPN)
• Jill Marie Jones – “Girlfriends” (UPN)
• Rachel True – “Half & Half” (UPN)
• Tichina Arnold – “Everybody Hates Chris” (UPN)
• Tracee Ellis Ross – “Girlfriends” (UPN)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series
• Chico Benymon – “Half & Half” (UPN)
• Kenan Thompson – “Saturday Night Live” (NBC)
• Mehcad Brooks – “Desperate Housewives” (ABC)
• Reggie Hayes – “Girlfriends” (UPN)
• Terry Crews – “Everybody Hates Chris” (UPN)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series
• Camille Winbush – “The Bernie Mac Show” (FOX)
• Kellita Smith – “The Bernie Mac Show” (FOX)
• Telma Hopkins – “Half & Half” (UPN)
• Valarie Pettiford – “Half & Half” (UPN)
• Wanda Sykes – “Curb Your Enthusiasm” (HBO)

Outstanding Directing in a Comedy Series
• Eric Dean Seanton – “That’s So Raven” (Disney)
• James D. Wilcox – “My Wife & Kids” (ABC)
• Ken Whittingham – “Everybody Hates Chris” (UPN)
• Mattie C. Caruthers – “My Wife & Kids” (ABC)
• Millicent Shelton – “The Bernie Mac Show” (FOX)

Outstanding Drama Series
• “Commander In Chief” (ABC)
• “CSI: Miami” (CBS)
• “Grey’s Anatomy” (ABC)
• “House” (FOX)
• “Lost” (ABC)

Outstanding Actor in a Drama Series
• Hill Harper – “CSI: New York” (CBS)
• Ice-T – “Law & Order: Special Victims Unit” (NBC)
• Isaiah Washington – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Jesse L. Martin – “Law & Order” (NBC)
• Omar Epps – “House” (FOX)

Outstanding Actress in a Drama Series
• CCH Pounder – “The Shield” (FX)
• Khandi Alexander – “CSI: Miami” (CBS)
• Kimberly Elise – “Close To Home” (CBS)
• Marianne Jean Baptiste – “Without A Trace” (CBS)
• Vivica A. Fox – “Missing” (Lifetime)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
• Dennis Haysbert – “24” (FOX)
• Gary Dourdan – “CSI: Crime Scene Investigation” (CBS)
• Harry Lennix – “Commander in Chief” (ABC)
• James Pickens, Jr. – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Mekhi Phifer – “ER” (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
• Aisha Tyler – “24” (FOX)
• Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
• Kerry Washington – “Boston Legal” (ABC)
• Pam Grier – “The L Word” (Showtime)
• S. Epatha Merkerson – “Law & Order” (NBC)

Outstanding Directing in a Dramatic Series
• Janice Cooke-Leonard – “Charmed” (WB)
• Janice Cooke-Leonard – “One Tree Hill” (WB)
• Janice Cooke-Leonard – “Summerland” (WB)
• Paris Barclay – “Cold Case” (CBS)
• Phillip G. Atwell – “The Shield (FX)

Outstanding TV Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• “Lackawanna Blues” (HBO)
• “Mississippi Justice” (Court TV)
• “Sometimes in April” (HBO)
• “The Reading Room” (Hallmark Channel)
• “Their Eyes Were Watching God” (ABC)

Outstanding Actor in a TV Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Idris Elba – “Sometimes in April” (HBO)
• Jeffrey Wright – “Lackawanna Blues” (HBO)
• Michael Ealy – “Their Eyes Were Watching God” (ABC)
• Ruben Santiago-Hudson – “Their Eyes Were Watching God” (ABC)
• Terrence Dashon Howard – “Lackawanna Blues” (HBO)

Outstanding Actress in a TV Movie, Mini-Series or Dramatic Special
• Carmen Ejogo – “Lackawanna Blues” (HBO)
• Halle Berry – “Their Eyes Were Watching God” (ABC)
• Macy Gray – “Lackawanna Blues” (HBO)
• Rosie Perez – “Lackawanna Blues” (HBO)
• S. Epatha Merkerson – “Lackawanna Blues” (HBO)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series
• Antonio Sabato, Jr. – “The Bold & The Beautiful” (CBS)
• Bryton McClure – “The Young and the Restless” (CBS)
• Kristoff St. John – “The Young and the Restless” (CBS)
• Michael B. Jordan – “All My Children” (ABC)
Shemar Moore – “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series
• Christel Khalil – “The Young and the Restless” (CBS)
• Marla Gibbs – “Passions” (NBC)
• Tonya Lee Williams – “The Young and the Restless” (CBS)
• Tracey Ross – “Passions” (NBC)
• Victoria Rowell – “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding TV News, Talk or Information (Series or Special)
• “CNN Coverage: Honoring Rosa Parks” (CNN)
• “Judge Mathis” (Syndicated)
• “Tavis Smiley” (PBS)
• “The Tyra Banks Show” (Syndicated)
• “Unforgiveable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson” (PBS)

Outstanding Variety (Series or Special)
• “2005 Black Movie Awards – A Celebration of Black Cinema: Past, Present, and Future” (TNT)
• “77th Annual Academy Awards” (ABC)
• “BET Awards 2005” (BET)
• “Mo’Nique’s Fat Chance” (Oxygen)
• “Russell Simmons Presents Def Poetry” (HBO)

Outstanding Performance in a Youth/Children’s Series or Special
• Jo Marie Payton – “The Proud Family Movie” (Disney/ABC)
• Kevin Clash – “Sesame Street”(PBS)
• Kyla Pratt – “The Proud Family Movie” (Disney /ABC)
• Raven – “That’s So Raven” (Disney /ABC)
• Tommy Davidson – “The Proud Family Movie” (Disney/ABC)


Outstanding Motion Picture
• “Coach Carter” (Paramount Pictures)
“Crash” (Lionsgate Films)
• “Diary of a Mad Black Woman” (Lionsgate Films)
• “Hitch” (Columbia Pictures)
• “Hustle & Flow” (Paramount Classics)

Outstanding Actor in a Motion Picture
• Laurence Fishburne – “Assault on Precinct 13” (Rogue Pictures)
• Samuel L. Jackson – “Coach Carter” (Paramount Pictures)
• Shemar Moore – “Diary of a Mad Black Woman” (Lionsgate Films)
• Terrence Howard – “Hustle and Flow” (Paramount Classics)
• Will Smith – “Hitch” (Columbia Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture
• Kimberly Elise – “Diary of a Mad Black Woman” (Lionsgate Films)
• Queen Latifah – “Beauty Shop” (MGM)
• Rosario Dawson – “Rent” (Revolution Studios/Columbia Pictures)
• Ziyi Zhang – “Memoirs of a Geisha” (Columbia Pictures/Dreamworks Pictures/Spyglass Entertainment)
• Zoe Saldana – “Guess Who” (Columbia Pictures)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture
• Anthony Anderson – “Hustle & Flow” (Paramount Classics)
• Chris “Ludacris” Bridges – “Crash” (Lionsgate Films)
• Don Cheadle – “Crash” (Lionsgate Films)
• Larenz Tate – “Crash” (Lionsgate Films)
• Terrence Dashon Howard – “Crash” (Lionsgate Films)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture
• Ashanti – “Coach Carter” (Paramount Pictures)
• Cicely Tyson – “Diary of a Mad Black Woman” (Lionsgate Films)
• Elise Neal – “Hustle & Flow” (Paramount Classics)
• Taraji P. Henson – “Hustle & Flow” (Paramount Classics)
• Thandie Newton – “Crash” (Lionsgate Films)

Outstanding Independent or Foreign Film
• “The Boys of Baraka” – (THINKFilm)
• “Cape of Good Hope” – (Wonder View Films/Moonlighting Films Productions)
• “The Constant Gardener” – (Focus Features)
• “Mad Hot Ballroom” – (Paramount Classics)
• “Syriana” – (Warner Bros.)

Outstanding Directing in a Feature Film/Television Movie
• George C. Wolfe – “Lackawanna Blues” (HBO)
• John Singleton – “Four Brothers” (Paramount Pictures)
• Malcolm Lee – “Roll Bounce” (Fox Searchlight)
• Thomas Carter – “Coach Carter” (Paramount Pictures)
• Tim Story – “Fantastic Four” (20th Century Fox)


Outstanding Literary Work – Fiction
• “72 Hour Hold” – Bebe Moore Campbell (Alfred A.Knopf)
• “Fledging” – Octavia Butler (Seven Stories Press)
• “Breaking the Cycle” – Zane (Strebor Books International/Simon and Schuster)
• “Cinnamon Kiss” – Walter Mosley (Little, Brown & Company)
• “Genevieve: A Novel” – Eric Jerome Dickey (Dutton)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction
• “Blue Rage, Black Redemption: A Memoir by Stanley Tookie Williams” – Stanley Tookie Williams (Damamli Pub Co.)
• “Is Bill Cosby Right? Or Has The Black Middle Class Lost It’s Mind?” – Michael Eric Dyson (Basic Civitas Books)
• “The Autobiography of Medgar Evers: A Hero’s Life and Legacy Revealed Through His Writings, Letters and Speeches” – Edited by Myrlie Evers-Williams and Manning Marable (Basic Civitas Books)
• “50 Years After Brown: The State of Black Equality in America” – Anthony Asadullah Samad (Kabili Press, Inc.)
• “Winning The Race: Beyond The Crisis In Black America” – John McWhorter (Gotham Books)

Outstanding Literary Work – Children’s
• “Girls Hold Up This World” – Jada Pinkett Smith (Scholastic/Cartwheel)
• “I Can Make A Difference” – Marian Wright Edelman (Harper Collins/ Amistad)
• “The School Is Not White! A True Story of the Civil Rights Movement” – Doreen Rappaport (Jump At The Sun/ Hyperion Books for Children)
• “Honey Baby Sugar Child” – Alice Faye Duncan (Simon & Schuster Children's Books)
• “Please, Puppy, Please” – Spike Lee (Simon & Schuster Children's Publishing)


Outstanding New Artist
• Bobby Valentino (Island Def Jam)
• Chris Brown (Jive)
• Keyshia Cole (A & M Records)
• Leela James (Warner Bros. Records)
• Omarion (Sony Urban)

Outstanding Male Artist
• Common (Geffen)
• Jamie Foxx (J Records)
• Kanye West (Island Def Jam)
• Kem (Universal Motown)
• Stevie Wonder (Universal Motown)

Outstanding Female Artist
• Alicia Keys (J Records)
• India.Arie (Universal Motown)
• Mariah Carey (Island Def Jam)
• Mary J. Blige (Geffen)
• Toni Braxton (Universal Motown)

Outstanding Duo or Group
• The Black Eyed Peas (A & M Records)
• Destiny’s Child (Sony Urban Music)
• Earth, Wind, and Fire (Sanctuary Records)
• Floetry (Geffen)
• Ray Charles and Various Artists (Rhino Entertainment)

Outstanding Jazz Artist
• Billy Miles (Aezra Records)
• Jermaine Gardner (Incredible Journey Productions)
• Mike Phillips (Hidden Beach Recordings)
• Najee (Heads Up Intl.)
• Onaje Allan Gumbs (Ejano Music)

Outstanding Gospel Artist (Traditional or Contemporary)
• CeCe Winans – “Purified” (Sony BMG)
• Donnie McClurkin – “Psalms, Hymns, & Spiritual Songs” (Zomba Label Group)
• Kirk Franklin – “Hero” (Zomba Label Group)
• Mary Mary – “Mary Mary” (Sony Urban Music)
• Yolanda Adams – “Day by Day” (Atlantic/ WEA)

Outstanding Music Video
• Alicia Keys – “Unbreakable” (J Records)
• Common – “Testify” (Geffen)
• Destiny’s Child – “Stand Up For Love” (Sony Urban Music)
• Kanye West – “Diamonds From Sierra Leone” (Island Def Jam)
• Mariah Carey – “We Belong Together” (Island Def Jam)

Outstanding Song
• “Be Without You” – Mary J. Blige (Geffen)
• “Diamonds From Sierra Leone” – Kanye West (Island Def Jam)
• “I Can’t Stop Loving You” – Kem (Universal Motown)
• “Unbreakable” – Alicia Keys (J Records)
• “We Belong Together” – Mariah Carey (Island Def Jam)

Outstanding Album
• “Alicia Keys Unplugged” – Alicia Keys (J Records)
• “The Breakthrough” - Mary J. Blige (Geffen)
“Emancipation of Mimi” – Mariah Carey (Island Def Jam)
• “Late Registration” – Kanye West (Island Def Jam)
• “So Amazing: An All-Star Tribute to Luther Vandross” –
Luther Vandross and Various Artists (J Records)

Videos and DVDs
All Products

Search by Keywords